self-care-2904778_1280

Ako sa čo najrýchlejšie zbaviť choroby?

Posted on Posted in Zdravie

Každý sa určite stretol s tým, keď mu dobre rozbehnutý a naplánovaný tréningový cyklus alebo aj akékoľvek iné plány prerušila choroba. Skúsim v skratke popísať pár tipov, ako urýchliť proces rekonvalescencie (bavíme sa samozrejme o tých lahších a bežnejších chorobách). Takto nejak to robím ja.

Na úvod by som dodal, že veľmi vhodné je venovať pozornosť aj prevencii. To je najúčinnejší spôsob ako sa chorobe vyhnúť úplne. Ak vás však napriek tomu prekvapí, s pomocou nasledujúcich krokov ju môžete poraziť.

1. Máte teplotu? Určite nesiahajte ako prvé na paralen a iné lieky na zníženie teploty! Teplota je obranný mechanizmus nášho organizmu, ten zvýši svoju teplotu aby tak zneškodnil škodcov. Namiesto toho aby ste svojmu telu pomohli a podporili ho v jeho boji (vhodné je napr. zaliezť pod paplón a vydržať tam sa potiť) idete proti nemu a zabraňujete mu v jeho obrannej funkcii, čím si môžete chorobu len predĺžiť. Pokial vám teplota nestúpne nad 39 stupňov, nevidím dôvod prečo ju znižovať (nebezpečná začína byť až teplota nad 39,5 až 40 stupňov, vtedy je vhodné ju začať riešiť – môžu sa okrem liekov proti teplote použiť aj chladné obklady na oblasť slabín kadiaľ idú veľké cievy).

2. Pite veľa vody! Voda pomáha organizmu v prirodzenej očiste, okrem toho počas choroby je zvýšená spotreba vody v organizme (potenie, teplota, straty vody tráviacim traktom, …)

3. Zvýšte príjem vitamínu C ale aj ostatných vitamínov a minerálov. Tu sa nie je o čom baviť, vitamín C má veľké podporné a imunitné účinky. Pri chorobe môžete kľudne zvýšiť príjem aj nad 1000mg denne (najlepšie v dávkach 2x 500mg alebo 4x 250mg). Okrem toho netreba zabúdať aj na ostatné minerály a vitamíny, ktoré môžu taktiež pomôcť. Ideálne je zvýšiť konzumáciu ovocia a zeleniny (pozor, to nemusí byť vždy pravidlom u Tráviacich ťažkostí, niekedy môže spôsobiť vláknina z ovocia a zeleniny dráždenie čriev a preto to treba najskôr skúsiť v malom a odsledovať či sa problémy nestupňujú. Pri klasických chrípkach alebo podobných ochoreniach však tento bod určite platí!). Vhodné sp tiež vlastnoručne vyrobené ovocné a zeleninové šťavy.

4. Jedzte. Aj keď vám nechutí, jedzte. Osvedčilo sa mi jesť aj na silu, aspoň malé porcie nutrične výživných, prípadne lahších jedál, v závislosti od choroby. Ja teda chorý nebývam skoro vôbec, ale keď som tak toto praktizujem pravidelne. Za prvé nechcem stratiť na svaloch a za druhé, počas choroby má organizmus zvýšené metabolické nároky, čo znamená, že bazálny metabolizmus je zvýšený a vaše telo spotrebuje viac energie. A tú mu treba dodať, aby mohlo vykonávať všetky imunitné a regeneračné procesy, ktoré potrebuje. Pokiaľ je to o teplotách alebo bolesti hrdla, treba sa trošku premôcť a naozaj sa snažiť prijať potrebné živiny. Pokiaľ je to o tráviacich ťažkostiach, je dobré sa snažiť aspoň o ľahké jedlá, suché jedlá, pripadne skúsiť ovocné / zeleninové šťavy (domáca výroba samozrejme).

5. Probiotiká. Črevá slúžia ako veľký imunitný orgán ktorým denne prejdú veľké množstvá toxínov a to ho zvykne oslabovať. Preto pre jeho správnu funkciu je vhodné raz za čas užívať probiotiká (ideálne také kt. majú aspoň 6 kultúr). Tie podporujú správnu funkciu a dodávajú priaznivé črevné baktérie potrebné pre správnu funkciu. Nemusí sa to týkať iba tráviacich problémov ale aj zvýšená teplota môže vaše trávenie oslabiť. No a trávenie je potrebné zase pre ďalšie dôležité funkcie. Ako to už v tele chodí všetko na seba nadväzuje.

6. Pokiaľ možno vyhnite sa fyzickej námahe, možno ste len unavení alebo pretrénovaní. Ak je vaša choroba naozaj vážnejšia a nie je to iba o tom, že vás dva krát prehnalo, tri kráť ste zakašlali alebo vás pobolieva hrdlo, ale naozaj sú prejavy systémové (a teda sa prejavujú celkovo na vašom organizme) tak si doprajte oddych. Vy musíte vycítiť na koľko sa cítite chorý alebo slabý. Ak sa tak cítite zle, ostaňte doma. Doprajte si oddych a pokoj. Vykašlite sa na fitko a radšej sa dajte rýchlo dokopy aby ste mohli čo najskôr pokračovať lebo inak sa môže choroba s vami ťahať dlhší čas, prípadne sa zhoršiť. Telo sa totiž potrebuje sústrediť na boj s chorobou a nepotrebuje ešte pridať starosti s regeneráciou potrhaných svalov a vyčerpaním. V prípade, že ide však o ľahkú chorobu alebo slabé prechladnutie, môže fitko pomôcť práve tým, že sa vypotíte. V tom prípade ale odporúčam len lahší tréning v teplejšom prostredí alebo vhodnom oblečení.

7. Zaraďte prírodné liečivá. Či už bylinky, čaje alebo prírodné antibiotiká (ako cibula, cesnak, med, zázvor …) alebo domácu pálenku. Takmer univerzálny liek je zázvorový čaj, taktiež na chrípku a bolesti hrdla alebo kašeľ je vhodná napr. šalvia, repík a taktiež pokloktať (kludne aj prehltnúť) štvrť deci domácej pálenky. Na trávenie to zas môžu byť napr. kamilky, čierny čaj alebo piggy, a podobne. Na každý problém existuje bylina.

8. Antibiotiká a iné lieky volte až ako poslednú možnosť. Naozaj, dajte tomu trochu čas a domácu liečbu, aspoň deň. Po lekárovi by som siahal až pokial by sa stav nezlepšoval alebo sa zhoršoval, prípadne ak by išlo o závažnejšie ochorenie samozrejme. Netreba sa im vyhýbať ale ani tam chodiť zbytočne sedieť v čakárni a pretekať sa v kašlaní a smrkaní s dôchodcami čo tam vyčkávajú už od rána. Taktiež si antibiotiká nedávajte sami ak máte nejaké doma len tak hala bala. Nechajte to na odborníka, nech vám predpíše tie, ktoré potrebujete (a či vôbec) nakoľko druhy sú rôzne a nie každé môžu byť vhodné na váš problém. Antibiotik zvyknú narušiť tráviaci trakt a rovnováhu v ňom ale takisto aj celý systém. Preto by mali byť až poslednou možnosťou a keď sú naozaj indikované.

9. Pri tráviacich problémoch by som nechal telo najskôr nech sa očistí samo, nech sa zbaví toho čoho sa potrebuje zbaviť, nechať to hodinku dve tak. Maximálne by som ho zo začiatku podporil dostatočným množstvom tekutín a pokiaľ ide o črevné problémy probiotikami. Neskôr sa môže použiť aktívne uhlie, ktoré okrem toho, že spomalí črevné straty tak na seba viaže rôzne toxíny a tie sa potom spolu s uhlím vylúčia z tela von. Ak ide o to, že vám netrávi a máte stále pocit plnosti, môže pomôcť jablko (podporuje produkciu HCl) prípadne trocha alkoholu (rovnaký efekt). Ale aby ste si nemysleli že vás nahováram na alkoholizmus, bavíme sa o glgu alkoholu v prípade núdze prípadne preventívne raz do týždňa po jedle! Ak však tráviace problémy neprestávajú alebo sa stanú závažnejšími, určite je fajn kontaktovať odborníka.

10. Občas vie pri chorobe pomôcť aj teplý soľný kúpel alebo naparovanie sa nad hrncom so soľou a alpou (recept starých materí – ale účinný).

11. Doprajte si dostatok spánku. Spánok je tiež dôležitý lebo počas neho telo oddychuje a regeneruje. Počas choroby ho môže organizmus vyžadovať viac.

12. Počúvajte svoje telo. Ono sa vám takmer vždy snaží niečo naznačiť alebo vás upozorniť na to, že sa niečo deje. Ak sa naučíte ho počúvať, odsledujete si to, tak vám pôjde všetko omnoho lahšie.

ID-10067183

Osobne som nebol chorý už pár rokov a keď aj na mňa niečo liezlo, stihol som to zahnať veľmi rýchlo. Ešte raz budem prízvukovať, že výrazný dôraz treba klásť na prevenciu. O tej si možno napíšeme zas nabudúce, keby ste mali záujem  Ak sa ti článok páčil napíš feedback do komentára prípadne navrhni ďalšiu tému, o ktorej by si si chcel nabudúce prečítať. Ak bol pre teba článok užitočný budem rád aj za jeho zdielanie, možno pomôže aj ďalším.

Aby ti nič neuniklo nezabudni nás sledovať aj na našom Facebooku, Youtube a Instagrame. Určite sa pridaj aj do facebookovej skupiny.

Napíšte komentár

Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *