shower-1502736_1280

Ľadová sprcha – spôsob ako posilniť telo aj ducha

Posted on Posted in Zdravie

Sprchovanie sa studenou vodou určite nepatrí u väčšiny ľudí medzi tie najobľúbenejšie činnosti. Tento zvyk však so sebou prináša veľa priaznivých účinkov. Preto si ho aj poniektorí tak obľúbili. Poďme sa spoločne pozrieť na niektoré z výhod.

K hlavným výhodám a účinkom ľadovej sprchy patrí najmä výrazné zlepšenie prekrvenia organizmu. Chlad spôsobí stiahnutie ciev na periférii (v koži a svaloch) a tým presun krvi ku životne dôležitým orgánom. Tým začne vnútorné prekrvenie. Následne keď chlad prestane pôsobiť, telo sa samozrejme začne samo ohrievať a tak práve opätovne prekrví svaly a kožu. Toto spôsobuje aj lepšiu, rýchlejšiu regeneráciu a zrýchlenie metabolizmu. Môže vám to pomôcť odstrániť aj neznesiteľnú svalovicu a bolesť. Okrem toho je to neskutočne osviežujúce, nabudzujúce a človeka to poriadne preberie. Chlad naviac u mužov podporuje aj tvorbu testosterónu a zlepšuje plodnosť (zvyk je ale vhodný pre obe pohlavia). Podporené je aj spaľovanie tuku a budovanie svalovej hmoty. A to nie je ani zďaleka všetko. Táto metóda pomáha tiež regulovať optimálny krvný tlak, výrazne podporuje a posilňuje imunitu, zlepšuje odolnosť voči chladu a zvyšuje otužilosť. Pravidelné šokovanie tela takýmto spôsobom zapríčiní jeho snahu o adaptáciu, a teda bude lepšie pripravené na podobné situácie. Ak by sa náhodou stalo, že vonku zmoknete, prefúka vás, vybehnete von slabo oblečení alebo podobne, tak je malá šanca, že by ste ihneď prechladli. A keďže už budete na chlad do určitej miery zvyknutí, nebude vám ani tak často zima. Pravidelné sprchovanie ľadovou vodou vám navyše pomôžu zbaviť sa únavy, ale na druhú stranu aj zlepšiť spánok. A podobných účinkov je naozaj veľa.

Okrem účinkov prospievajúcich našemu telu sú tu však aj ďalšie. Budujete si silnú psychiku, pevnú vôľu, odolnosť a disciplínu. A to sú veľmi cenné vlastnosti, ktoré človeka posúvajú. Práve na základe toho, že sa odhodláte denne robiť niečo, čo vám nie je príjemné a pohodlné, silnie aj vaša psychika.

Osobne používam túto metódu už dlhú dobu, každý deň a musím povedať, že je to naozaj geniálna vec. Mnohé z priaznivých účinkov som mal šancu pozorovať sám na sebe. Navyše má veľmi dávnu históriu. Používali ju a obľubovali už starovekí Sparťania. Chlad celkovo môže byť prospešný pre ľudský organizmus, jeho nesporné výhody využíva napríklad aj kryoterapia.

Ak sa ti článok páčil a nechceš prísť aj o ďalšie tipy či zaujímavosti, určite sleduj okrem webu tiež ostatné sociálne siete: Facebook, Youtube a Instagram. Pridať sa môžeš aj do našej Facebookovej skupiny. Nezabudni článok zdieľať ďalej, možno niekomu pomôže.

Napíšte komentár

Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *